آیا سحر در قرآن کریم، تأیید شده است؟

ادعای تأیید سحر در قرآن
پاسخ اجمالی: 
کهانت و سحر و جادو، مقوله ای است که از گذشته وجود داشته است و قرآن نیز آیاتی را درباره سحر و جادو اختصاص داده است. مسعودی در مورد کهانت می گوید: «گروهی بر آن رفته اند که کهانت یک حالت لطیف نفسانی است که از صفای طبع و قوّت نفس و دقّت احساس پدید می آید. بسیاری از مردم نیز گفته اند کهانت از جانب شیطانی می آید که همراه کاهن است و چیزهای نهان را به او خبر می دهد. به نظر این افراد، شیاطین استراق سمع می کردند و آن را به زبان کاهن القا می کردند. بسیاری از متقدّمان و متأخران نیز بر این رفته اند که کهانت علّت نفسانی دارد و چون نفس نیرومند شود و فزونی گیرد، طبیعت را مقهور کند و همه اسرار طبیعت را برای انسان کشف کند و همه مطالب علمی را بدو خبر دهد...» (مسعودی، مروّج الذّهب و معادن الجوهر، ج 1، ص 526) نزدیک ترین و مرتبط ترین دانش به کهانت، جادوگری یا سحر است. به نظر می رسد سحر و جادوگری قبل از دیانت و حتّی قبل از اسطوره های ملّت ها و اقوام متمدن وجود داشته است. در مورد اعراب جاهلی به طور کلّی در می یابیم که هر امری که دهشت آنان را بر می انگیخت، به آن سحر می گفتند: «وَ عَجِبُوا أَن جَاءهُم مُّنذِرٌ مِّنْهُمْ وَ قَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا سَاحِرٌ كَذَّابٌ» (ص (38): 4) «آنها تعجب كردند كه چرا پيامبر انذار كننده ‏اي از ميان آنها برخاسته و كافران گفتند: اين ساحر دروغگوئي است.» (ر.ک: سلیم الحوت، باورها و اسطوره های عرب پیش از اسلام، ص 395 – 394)

شبهه:

آیا سحر وجود حقیقی ندارد؟ آیا سحر از خرافه های دنیای باستان است؟ (سها، نقد قرآن، ص 821- 819)

پاسخ تفصیلی:

1. کهانت

مسعودی در مورد کهانت می گوید: «گروهی بر آن رفته ­اند که کهانت یک حالت لطیف نفسانی است که از صفای طبع و قوّت نفس و دقّت احساس پدید می آید. بسیاری از مردم نیز گفته ­اند کهانت از جانب شیطانی می ­آید که همراه کاهن است و چیزهای نهان را به او خبر می ­دهد. به نظر این افراد، شیاطین استراق سمع می ­کردند و آن را به زبان کاهن القا می­ کردند. بسیاری از متقدّمان و متأخران نیز بر این رفته ­اند که کهانت علّت نفسانی دارد و چون نفس نیرومند شود و فزونی گیرد، طبیعت را مقهور کند و همه­ اسرار طبیعت را برای انسان کشف کند و همه­ مطالب علمی را بدو خبر دهد...» (مسعودی، مروّج الذّهب و معادن الجوهر، ج 1، ص 526)

نزدیک ­ترین و مرتبط­ ترین دانش به کهانت، جادوگری یا سحر است. به نظر می ­رسد سحر و جادوگری قبل از دیانت و حتّی قبل از اسطوره ­های ملّت ­ها و اقوام متمدن وجود داشته است. در مورد اعراب جاهلی به طور کلّی در می ­یابیم که هر امری که دهشت آنان را بر می ­انگیخت، به آن سحر می ­گفتند: «وَ عَجِبُوا أَن جَاءهُم مُّنذِرٌ مِّنْهُمْ وَ قَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا سَاحِرٌ كَذَّابٌ»؛ (ص (38): 4) آنها تعجب كردند كه چرا پيامبر انذار كننده ‏اي از ميان آنها برخاسته و كافران گفتند: اين ساحر دروغگوئي است. (ر.ک: سلیم الحوت، باورها و اسطوره­های عرب پیش از اسلام، ص 395 – 394)

 2.­ سحر واقعیّت یا افسانه؟

اصل شبهه سها، واقعیّت نداشتن سحر است، امّا باید گفت به صرف اینکه چیزی با عقل ما موافق نباشد، نمی­توان آن را ردّ کرد؛ زیرا عقل بشر ناقص­تر از آن است که بتواند مطالب وحیانی را هضم کند. خود قرآن مجید نیز به سحر اشاره کرده است؛ مانند آیه­ 102 سوره­ بقره، آیه 116 سوره اعراف، آیه ­66 سوره­ طه و  یا سوره فلق. بنابراین همان گونه که گفته شد:

الف)­ سحر و جادو، مقوله ­ای است که از گذشته وجود داشته است؛ قرآن نیز قضیّه هاروت و ماروت را که به مردم سحر می ­آموختند (بقره: (2): 102) و جمع شدن ساحران را در زمان فرعون آورده است. مرحوم طبرسی (ره) می ­فرماید: «سحر، عملی مخفی است و سبب آن مخفی است. تصوّر می ­شود بر خلاف صورتش انجام می ­گیرد. ظاهرش را عوض می ­کنند ولی حقیقتش باقی است.» (طبرسی، مجمع ­البیان فی تفسیر القرآن، ج 1، ص170) و علّامه طباطبایی (ره) می­ فرماید: «قرآن کریم، تأثیر سحر را فی الجمله، در بعضی مواقع تصدیق می­ کند.» (طباطبایی، المیزان فی تفسیر القرآن، ج 10، ص 898) و در نهج البلاغه  نیز می ­خوانیم «...و السحر حق....» (کلمات قصار، ش400)

ب) ­البتّه آنچه از مجموع آیات و روایات به دست می ­آید، این است که سحر در بعضی از اشخاص و در بعضی از امور مؤثر است، مثل ایجاد دوستی و دشمنی بین همسران، امّا در بسیاری از امور مثل زنده کردن مردگان یا تغییر ماهیّت انسان به حیوان و تمامی کارهایی که جزء معجزات انبیای عظام بوده است، بی ­اثراست و کارآیی ندارد. (مسعودی، مروّج الذّهب و معادن الجوهر، ص 176)

3. گرايش به سحر و جادوگري

تمايل و گرايش به «سحر و جادوگري» از خصوصيات بارز قوم يهود است به طوري که خداوند معجزه حضرت موسي (علیه السّلام) را از جنس سحر و ساحري قرار داد و در طول تاريخ يهود نيز مي ­بينيم که يهوديان به جاي اطاعت از پيامبران الهي، بيشتر پيرو و مطيع کاهنان ساحر بودند و همين عامل زمينه­ اي براي گرايش به  شيطان ­پرستي و کفر را در آنان ايجاد نمود.

ولتر نويسنده فرانـسوي مي ­گويد: «يهود کساني هستند که معـولاً مردم براي انجام کارهاي سحر و جـادوگري به آنها مراجعه مي نمودند و منشأ اين توهم قديمي و کهنه، همان اسرار کابالا مي ­باشد که يهوديان مي پنداشتند که تنها ايشان بر اين اسرار، واقفند و در واقع ايده توسل به شياطين براي سحر، از يهود است و حتی اين خود يکي از رسوم و معتقدات آنها به شمار مي آمد. «طبّاره، يهود از نظر قرآن، ص 139 – 138)  ويل دورانت در کتاب تاريخ تمدن در اين زمينه چنين مي ­گويد: «معتقدات سحر و ساحري که در آداب پرستش قديم وجود داشت با و جود جلوگيري انبياء تا زمان متأخر در ميان يهود برقرار ماند، آنها حتي موسي (علیه­ السلام) و هارون را ساحري مي­ دانستند.» (ويل دورانت، تاریخ تمدن، ج 1، ص 258)

در قرآن درباره سحر و ساحري يهود چنين آمده است:

«وَ اتَّبَعُوا ما تَتْلُوا الشَّياطِينُ عَلى‏ مُلْكِ سُلَيْمانَ وَ ما كَفَرَ سُلَيْمانُ وَ لكِنَّ الشَّياطِينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَ ما أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبابِلَ هارُوتَ وَ مارُوتَ وَ ما يُعَلِّمانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولا إِنَّما نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلا تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ زَوْجِهِ وَ ما هُمْ بِضارِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ يَتَعَلَّمُونَ ما يَضُرُّهُمْ وَ لا يَنْفَعُهُمْ وَ لَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَراهُ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ خَلاقٍ وَ لَبِئْسَ ما شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ كانُوا يَعْلَمُونَ»؛ (بقره (2): 102) و آنچه را كه شيطان [صفت‏] ها در سلطنت سليمان «علیه السّلام» خوانده [و درس گرفته‏] بودند، پيروى كردند و سليمان «علیه السّلام» كفر نورزيد، ليكن آن شيطان [صفت‏] ها به كفر گراييدند كه به مردم سحر مى‏ آموختند. و [نيز از] آنچه بر آن دو فرشته، هاروت و ماروت، در بابِل فرو فرستاده شده بود [پيروى كردند]، با اينكه آن دو [فرشته‏] هيچ كس را تعليم [سحر] نمى‏ كردند مگر آنكه [قبلًا به او] مى‏ گفتند: «ما [وسيله‏] آزمايشى [براى شما] هستيم، پس زنهار كافر نشوى.» و [لى‏] آنها از آن دو [فرشته‏] چيزهايى مى ‏آموختند كه به وسيله آن ميان مرد و همسرش جدايى بيفكنند. هر چند بدون فرمان خدا نمى‏ توانستند به وسيله آن به احدى زيان برسانند. و [خلاصه‏] چيزى مى ‏آموختند كه برايشان زيان داشت و سودى به ايشان نمی رسانيد. و قطعاً [يهوديان‏] دريافته بودند كه هر كس خريدار اين [متاع‏] باشد، در آخرت بهره ‏اى ندارد. وه كه چه بد بود آنچه به جان خريدند، اگر مى‏ دانستند.

اين آيه در رد اين افسانه است که قوم يهود مي پنداشتند حضرت سليمان «علیه السّلام» به بزرگي و عظمـت نرسيد،  مگر به واسطه آشنايي با سحر و جادوگري! و معتقدند که او تمام نوشته جات جادوگري را جمع آوري کرده و زير تخت خود مدفون ساخته است، لکن مردم از آن اطلاع پيدا کرده و آنها را خارج نمودند و به يکديگر منتقل ساختند و حضرت در اواخر عمرش مرتد گشته و بت پرست گرديده است.» (ر.ک: طبرسي، مجمع البيان في تفسير القرآن، ج 1، ص 285؛ مکارم شيرازي، تفسیر نمونه، ج 1، ص 370)

اين گفتار يهود علاوه بر اينكه تهمت و افتراى بزرگى نسبت به اين پيامبر الهى محسوب مى ‏شود، لازمه‏ اش تكفير سليمان (علیه السّلام) بود؛ زيرا طبق گفته آنان سليمان (علیه السّلام) مرد ساحرى بوده كه خود را به دروغ پيامبر خوانده و اين عمل موجب كفر او می شود. حق تعالي در ردّ سخن ايشان مي فرمايد: «وَ ما كَفَرَ سُلَيْمانُ وَ لكِنَّ الشَّياطِينَ كَفَرُوا»؛ سليمان (علیه السّلام) کافر نشد، بلکه اين شياطيني که به مردم سحر مي­ آموختند و از فنون سحر استعمال مي­ کردند، کافر شدند؛ زيرا آنچه سليمان (علیه السّلام) مى‏ كرد، سحر نبود و چطور ممكن است سحر بوده باشد و حال آنكه سحر كفر به خدا است و تصرف و دست اندازى در عالم به خلاف وضع عادى آن است. آن وقت چگونه ممكن است سليمان (علیه السّلام) پيغمبر اين وضع را بر هم زند؟ و در عين اينكه پيامبرى معصوم است، به خدا كفر ورزد؟

لطفا برای نظر دادن ابتدا وارد شوید یا اگر حساب کاربری ندارید به راحتی ثبت نام کنید.